Menu główne
Aktualności
Historia parafii
Galeria zdjęć
Duszpasterstwo:
- Akcja Katolicka
- Caritas
- Żywy Różaniec
- Katecheza:
- dzieci
- młodzieży
Nabożeństwa
Kontakt


Kanonizacja Jana Pawła II
Przykładowy obrazKanonizacja Jana Pawła II w Maszewie

„Droga ewangelizacji ze św. Janem Pawłem II w Maszewie”

09 III - 18 V 2014 r.

 

                Pomysł ewangelizacji Maszewa został zaproponowany i opracowany przez ks. dr. Pawła Płaczka – teologa pastoralistę oraz ks. Marcina Rolnickiego – wikariusza parafii Maszewo. Nadany mu został tytuł: „Droga ewangelizacji ze św. Janem Pawłem II”. Celem programu jest: ewangelizacja i katechizacja wiernych poprzez dotarcie z nauką Jana Pawła II do ludzi znajdujących się na „peryferiach” Kościoła; pogłębienie osobistej więzi z Chrystusem poprzez poznanie, pełniejsze pokochanie i wierniejsze naśladowanie Go w codziennym życiu na wzór św. Jana Pawła II; rozmodlenie wspólnoty parafialnej; katecheza w szkole i w parafii; kształtowanie postaw duchowych i moralnych zgodnych z wyznawaną wiarą; zaangażowanie w życie Kościoła; świadectwo życia chrześcijańskiego; modlitwa rodzinna; pełniejsze uświadomienie wiernym i podjęcie przez nich odpowiedzialności za kształtowanie w duchu wiary życia rodzinnego, społecznego i zawodowego; propagowanie sportu, pielgrzymowania, turystyki religijnej oraz rekreacji.

Wśród metod i środków programu ewangelizacyjnego wskazano – marketing i reklamę wieloformatową: tj. umieszczenie banerów z przesłaniem bł. Jana Pawła II w miejscach publicznych; ulotki ewangelizacyjne rozdawane w sklepach i roznoszone przez młodzież, plakaty, portale internetowe, smsy. Następnie czuwania modlitewne:  w Wielkim Poście - Godzina czuwania z Jezusem w Getsemani, rekolekcje, drogi krzyżowe ulicami miasta – a w okresie wielkanocnym: Modlitwa z Maryją w Wieczerniku. Ponadto katecheza w parafii i w szkole: (według konspektów dostarczonych przez Wydział Wychowania Katolickiego do każdej parafii); dzień sportu w parafii: bieg uliczny im. św. Jana Pawła II; wieczory filmowe: projekcje filmów o papieżu; koncert ewangelizacyjny – występ Magdy Welc – zwyciężczyni telewizyjnego programu „Mam talent”, a w samym dniu kanonizacji 27 IV 2014 r. - przemarsz wdzięczności ulicami miasta. Wierni idąc w milczeniu (lub w radosnym śpiewie) zatrzymują się by słuchać tekstów homilii i przemówień Jana Pawła II wygłaszanych przed laty do Polaków. Na zakończenie przemarszu wierni otrzymują świecę i tekst modlitwy rodzinnej, którą mają wspólnie odmówić w swoich domach o godz. 21.37. Akcja zakończy się festynem rodzinnym 18 V 2014 - w dzień urodzin Ojca Świętego.

Szczegóły oraz realizacja projektu ewangelizacyjnego zostały skonsultowane z laikatem parafii. W Maszewie do projektu włączyły się wszystkie instytucje: Gmina Maszewo, szkoły, przedszkola, Dom Kultury, stowarzyszenia, powiat goleniowski, grupy religijne i wielu ludzi dobrej woli. Wspólnymi siłami zebrano środki finansowe na realizację całości pomysłu.   

Do przygotowanego projektu ewangelizacyjnego dołączyły się następujące parafie w naszej Archidiecezji: Sanktuarium dzieci fatimskich – os. Kasztanowe w Szczecinie, parafia św. Stanisława BM w Szczecinie, parafia w Długołęce – filia Godowo, parafia św. Bonifacego oraz św. Wojciecha w Barlinku.

 

Piotr Jarzyna

 
Dziś jest:

Poniedziałek, 23 Lipca 2018 roku.

Imieniny obchodzą:
Apolinary, Bogna,
Żelisław

Do końca roku zostało162 dni.

Dziś obchodzimy

św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy, święto

Imieniny

Brygidy, Apolinarego

myśl dnia
„Mądrość to cĂłrka doświadczenia.”
Leonardo da Vinci
czytanie

Ga 2, 19-20
Ps 34
J 15, 1-8
liturgia dnia