Menu główne
Aktualności
Historia parafii
Galeria zdjęć
Duszpasterstwo:
- Akcja Katolicka
- Caritas
- Żywy Różaniec
- Katecheza:
- dzieci
- młodzieży
Nabożeństwa
Kontakt


Kanonizacja Jana Pawła II
Przykładowy obrazKanonizacja Jana Pawła II w Maszewie

„Droga ewangelizacji ze św. Janem Pawłem II w Maszewie”

09 III - 18 V 2014 r.

 

                Pomysł ewangelizacji Maszewa został zaproponowany i opracowany przez ks. dr. Pawła Płaczka – teologa pastoralistę oraz ks. Marcina Rolnickiego – wikariusza parafii Maszewo. Nadany mu został tytuł: „Droga ewangelizacji ze św. Janem Pawłem II”. Celem programu jest: ewangelizacja i katechizacja wiernych poprzez dotarcie z nauką Jana Pawła II do ludzi znajdujących się na „peryferiach” Kościoła; pogłębienie osobistej więzi z Chrystusem poprzez poznanie, pełniejsze pokochanie i wierniejsze naśladowanie Go w codziennym życiu na wzór św. Jana Pawła II; rozmodlenie wspólnoty parafialnej; katecheza w szkole i w parafii; kształtowanie postaw duchowych i moralnych zgodnych z wyznawaną wiarą; zaangażowanie w życie Kościoła; świadectwo życia chrześcijańskiego; modlitwa rodzinna; pełniejsze uświadomienie wiernym i podjęcie przez nich odpowiedzialności za kształtowanie w duchu wiary życia rodzinnego, społecznego i zawodowego; propagowanie sportu, pielgrzymowania, turystyki religijnej oraz rekreacji.

Wśród metod i środków programu ewangelizacyjnego wskazano – marketing i reklamę wieloformatową: tj. umieszczenie banerów z przesłaniem bł. Jana Pawła II w miejscach publicznych; ulotki ewangelizacyjne rozdawane w sklepach i roznoszone przez młodzież, plakaty, portale internetowe, smsy. Następnie czuwania modlitewne:  w Wielkim Poście - Godzina czuwania z Jezusem w Getsemani, rekolekcje, drogi krzyżowe ulicami miasta – a w okresie wielkanocnym: Modlitwa z Maryją w Wieczerniku. Ponadto katecheza w parafii i w szkole: (według konspektów dostarczonych przez Wydział Wychowania Katolickiego do każdej parafii); dzień sportu w parafii: bieg uliczny im. św. Jana Pawła II; wieczory filmowe: projekcje filmów o papieżu; koncert ewangelizacyjny – występ Magdy Welc – zwyciężczyni telewizyjnego programu „Mam talent”, a w samym dniu kanonizacji 27 IV 2014 r. - przemarsz wdzięczności ulicami miasta. Wierni idąc w milczeniu (lub w radosnym śpiewie) zatrzymują się by słuchać tekstów homilii i przemówień Jana Pawła II wygłaszanych przed laty do Polaków. Na zakończenie przemarszu wierni otrzymują świecę i tekst modlitwy rodzinnej, którą mają wspólnie odmówić w swoich domach o godz. 21.37. Akcja zakończy się festynem rodzinnym 18 V 2014 - w dzień urodzin Ojca Świętego.

Szczegóły oraz realizacja projektu ewangelizacyjnego zostały skonsultowane z laikatem parafii. W Maszewie do projektu włączyły się wszystkie instytucje: Gmina Maszewo, szkoły, przedszkola, Dom Kultury, stowarzyszenia, powiat goleniowski, grupy religijne i wielu ludzi dobrej woli. Wspólnymi siłami zebrano środki finansowe na realizację całości pomysłu.   

Do przygotowanego projektu ewangelizacyjnego dołączyły się następujące parafie w naszej Archidiecezji: Sanktuarium dzieci fatimskich – os. Kasztanowe w Szczecinie, parafia św. Stanisława BM w Szczecinie, parafia w Długołęce – filia Godowo, parafia św. Bonifacego oraz św. Wojciecha w Barlinku.

 

Piotr Jarzyna

 
Dziś jest:

Czwartek, 22 Lutego 2018 roku.

Imieniny obchodzą:
Małgorzata, Nikifor,
Piotr, Wiktor,
Wiktoriusz,
Wrócisław

Do końca roku zostało313 dni.

Dziś obchodzimy

Katedry Świętego Piotra Apostoła, święto

Imieniny

Marty, Małgorzaty

myśl dnia
„Ĺťycie kaĹźdego człowieka musi być nieprzerwaną wędrĂłwką ku świętości.”
św. Jan Paweł II
czytanie

1 P 5, 1-4
Ps 23
Mt 16, 13-19
liturgia dnia