Menu główne
Aktualności
Historia parafii
Galeria zdjęć
Duszpasterstwo:
- Akcja Katolicka
- Caritas
- Żywy Różaniec
- Katecheza:
- dzieci
- młodzieży
Nabożeństwa
Kontakt


Rekolekcje - ks. Frydrych K.
  • RekolekcjeRekolekcje wielkopostne
  • dla młodzieży
  • 24-26.03.2010r.


     W naszej parafii przez 3 dni trwały rekolekcje wielkopostne dla uczniów Gimnazjum oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Ksiądz rekolekcjonista Krzysztof Frydrych przyjechał ze Świerzna, z parafii Świętej Trójcy w której jest proboszczem.
     Pierwszego dnia rekolekcji uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej i Mszy św. Droga ta w zestawieniu z tradycyjną drogą krzyżową miała nieco inny wymiar zewnętrzny. Każda stacja męki Chrystusa została ukazana przy pomocy urządzeń multimedialnych. Dzięki komentarzom uczestnicy rekolekcji mogli przemyśleć swoje postępowanie, i co najważniejsze – Ci, którzy jeszcze tego nie uczynili – podjąć konkretne postanowienia wielkopostne. Wyjaśnienia pokazały, że życie nie jest takie proste, wiec musimy podołać wyzwaniom, które stawia przed nami codzienność. Wszystkiemu towarzyszyła schola, która zachęcała do wspólnego śpiewu. Następnie odbyła się Msza św. Ks. Krzysztof przedstawił postawy życiowe ludzi, jak należy postępować i do czego dążyć. Nic tak nie uczy jak przykład z życia. W tym kontekście na myśl przychodzi łacińska sentencja: Verba docent, exempla trahuntSłowa uczą, przykłady pociągają – mawiał Seneka.
     Tematyka drugiego dnia rekolekcji pochyliła się wokół tzw. cywilizacji śmierci – czyli aborcji i eutanazji. Zaprezentowany został krótki pokaz slajdów odnośnie powyższego zagadnienia, opatrzony komentarzami. Okazało się – bynajmniej dla nas młodych ludzi – że aborcja to nie jest zabieg kosmetyczny, że żaden człowiek nie jest panem życia i śmierci, i nikt w ten sposób nie powinien uciekać od odpowiedzialności. Następnie wzięliśmy udział we Mszy św. Napawającym refleksjom jest fakt, że to od nas, od konkretnego człowieka, środowiska zależy życie osób z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Jeśli stworzymy ludziom chorym, niepełnosprawnym, przestrzeń, która pozwoli im na nowo odnaleźć utraconą chęć do życia, zapewne oni sami nie poproszą o eutanazję.
     W trzecim dniu naszych spotkań rekolekcyjnych poruszony został problem grzeszności człowieka. O tym, aby nie zapominać o sakramencie pokuty i nie ograniczać się tylko do spowiedzi świątecznej. Spowiedź jest bardzo ważna bo dzięki niej z czystym sercem możemy przyjąć pana Jezusa w Komunii św. Przecież nikt nie jest ideałem, wszyscy ludzie popełniają błędy. Nie powinni jednak zapominać o tym, że wypadałoby się z nich oczyścić. A sakrament pokuty temu sprzyja.
     Na szczególną uwagę zasługują słowa, które wypowiedział ks. Krzysztof w ostatnim dniu rekolekcji: nie oczekuje, że wszystko co do Was mówię zapamiętacie, ale mam nadzieje, że choć jedno zdanie komuś utkwi w pamięci. Dziękujemy ks. Krzysztofowi za wygłoszone rekolekcje, poświęcony czas i zaangażowanie. Wyrażamy przekonanie, że rzucone przez Niego ziarno wyda plon w wieczności!!!
 
Dziś jest:

Poniedziałek, 23 Lipca 2018 roku.

Imieniny obchodzą:
Apolinary, Bogna,
Żelisław

Do końca roku zostało162 dni.

Dziś obchodzimy

św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy, święto

Imieniny

Brygidy, Apolinarego

myśl dnia
„Mądrość to cĂłrka doświadczenia.”
Leonardo da Vinci
czytanie

Ga 2, 19-20
Ps 34
J 15, 1-8
liturgia dnia